maszyny rolnicze

Branża rolnicza nieustannie się rozwija. Wpływ na to ma m.in. to, że zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach wykorzystuje się coraz nowsze maszyny rolnicze do uprawy ziemi. Dzięki nim prace polowe są prostsze, wymagają mniejszych nakładów sił, a plony są większe. Z tego artykułu dowiesz się, jakie urządzenia warto mieć w swoim gospodarstwie rolnym, aby sadzenie warzyw stało się wygodne, a usuwanie chwastów nie zajmowało dużo czasu.

Jakie maszyny są przydatne w gospodarstwie rolnym?

Maszyny rolnicze do uprawy ziemi powinny być wytrzymałe i wydajne, ponieważ tylko w ten sposób będą umożliwiały dalszy rozwój gospodarstwa. Do podstawowych sprzętów zaliczają się m.in. pługi, siewniki, agregaty czy brony. Do wykonywania prac polowych przydatne są też sadzarki i pielniki. Przeznaczone są one odpowiednio do sadzenia warzyw, kwiatów i innych roślin, a także mechanicznego usuwania chwastów. Ich wielkość i funkcjonalność warto dopasować do rozmiarów gospodarstwa, ponieważ zbyt małe sprzęty będą niewydajne, natomiast wybór zbyt dużych oznacza niepotrzebne koszty.

Sadzarki rolnicze

Sadzenie warzyw, krzewów i innych roślin to jedna z najważniejszych prac rolniczych. Prawidłowe wykonanie tej czynności pozwala w późniejszym czasie na zebranie obfitych plonów. W tym celu warto użyć zaawansowanych sadzarek. Na rynku dostępne są różne ich modele, które różnią się od siebie wielkością, wydajnością i sposobem działania. Jeśli planujesz sadzenie roślin z bryłką korzeniową, ciekawym wyborem są sadzaki karuzelowe – np. modele K i P9. Istnieje możliwość doposażenia ich w zadaszenie, kroje talerzowe, redlice zagarniające i inne akcesoria zwiększające funkcjonalność.
Inną opcją są sadzarki chwytakowe. Służą one do mechanicznego sadzenia rwanej rozsady. Ich największe atuty to szybkość, precyzja i brak możliwości uszkodzenia młodych roślin. W tym przypadku warto rozważyć zakup modeli N, R lub Tx. Sprawdzą się one zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach. Wszystkie wspomniane maszyny rolnicze do uprawy ziemi przeznaczone do sadzenia warzyw, krzewów i kwiatów dostępne są w ofercie firmy Solan.

Pielniki rolnicze

Usuwanie chwastów to jedna z podstawowych czynności w trakcie uprawy roślin. Aby praca ta była efektywna, warto wykonywać ją za pomocą nowoczesnych maszyn rolniczych – pielników do upraw rzędowych. Ich zastosowanie znacznie usprawnia pielęgnację warzyw, kwiatów i krzewów owocowych, a do tego pozwala zwiększyć plony i poprawić ich jakość. W najmniejszych gospodarstwach sprawdzi się pielnik P501. Urządzenie to pozwala na skuteczną eliminację chwastów w międzyrzędziach, aczkolwiek można je doposażyć w dodatkowy osprzęt, który umożliwia usuwanie niechcianej roślinności między sadzonkami.
W większych gospodarstwach warto postawić na pielnik kierowany P501/1. Model ten wyposażony jest w siedzenie i kierownicę, co zapewnia większy komfort pracy. Na rynku dostępne są też inne sprzęty do pozbywania się chwastów, które mają dodatkowe funkcje. Pielnik P501/2 umożliwia dozowanie nawozów, natomiast model P501/3 ma wbudowany opryskiwacz. Obie te maszyny rolnicze do uprawy ziemi to doskonały wybór do większych gospodarstw, ponieważ pozwalają na wykonywanie kilku prac w jednym czasie.

Akcesoria do sadzarek i pielników

Aby prace związane z sadzeniem roślin i usuwaniem chwastów przebiegały sprawnie i efektywnie, warto rozważyć dokupienie do nich akcesoriów. Dzięki nim maszyny rolnicze do uprawy ziemi będą wydajniejsze i bardziej funkcjonalne, a prace polowe staną się komfortowe. W przypadku sadzarek warto zainwestować w dozownik nawozów, koła pneumatyczne, kroje talerzowe, rolki ugniatające, znaczniki, redlice zagarniające, stoły wielopoziomowe czy zadaszenia. Z kolei do pielników warto dokupić blachy osłonowe, gęsiostopki, noże kątowe, redlice i talerze obsypujące, a także gwiazdy Kress do ramy.

Odpowiednie maszyny rolnicze to gwarancja wysokich plonów

Zakup maszyn rolniczych do uprawy ziemi powinien być dobrze przemyślany. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką wielu modeli. To pozwoli wybrać sprzęt odpowiednio dopasowany do wielkości gospodarstwa i potrzeb pracowników. Nie należy zapominać też o tym, czy do danego urządzenia można dokupić dodatkowe akcesoria, które zwiększą jego funkcjonalność i poprawią komfort prac polowych.